روبوکد: یک بازی برنامه‌نویسی با روبات‌های کوچک

اشتراک‌گذاری

روبوکد یک بازی برنامه‌نویسی است که در آن با زبان جاوا، اقدام به برنامه‌نویسی کردن روبات‌های کوچکی می‌کنید که با بقیهٔ روبات‌ها باید بجنگند. مبارزه می‌تواند به صورت تک‌به‌تک با یک روبات دیگر یا به صورت گروهی با مثلاً ۹ روبات دیگر باشد. هرچند که باید روبات‌های خود را به زبان جاوا بنویسید، اما دانش عمیقی از این زبان مورد نیاز نیست و در صورتی برنامه‌نویس یکی از زبان‌ها از همین خانواده باشید، می‌توانید به‌راحتی یک روبات بسازید.

مواد و وسایل لازم برای شروع بازی:

  • یک کامپیوتر با یکی از سیستم‌عامل‌های لینوکس، ویندوز یا مک
  • ماشین مجازی جاوا باید روی کامپیوتر شما نصب شده باشد

توجه کنید که نیازی به کامپایلر جاوا ندارید. روبوکد به همراه خودش یک کامپایلر جاوا (ECJ) دارد. اما در صورتی که یک کامپایلر جاوا روی کامپیوتر شما نصب شده است می‌توانید به روبوکد بگویید از آن استفاده کند.

دریافت روبوکد ۱.۹.۵.۰ با حجم ۱۶ مگابایت از فضای شخصی فاروق

دریافت روبوکد ۱.۹.۵.۱ از مخزن روبوکد

بعد از نصب، در پوشهٔ robocode در پوشهٔ خانگی‌تان، دنبال یکی از این فایل‌ها (بسته به سیستم‌عاملتان) بگردید و آن را اجرا کنید:

robocode.command
robocode.sh
robocode.bat

بعد از اجرا صفحه‌ای شبیه به این می‌بینید:

روبوکد همراه خودش چند روبات به عنوان نمونه دارد. همچنین روبات Interactive وجود دارد که با صفحه‌کلید و موس کنترل می‌شود. می‌توانید از منوی Battle یک جنگ بین چند روبات شروع کنید تا کلیات ماجرا دستگیرتان شود:

اگر می‌خواهید جنگ سریع‌تر پیش برود، می‌توانید frame rate را با لغزندهٔ پایین صفحه بالاتر ببرید. بعد از اتمام جنگ نیز یک جدول به شما نمایش داده می‌شود و امتیاز هر روبات مشخص است:

در جنگ بعدی می‌توانید تعداد زیادی روبات Interactive اضافه کرده و با آن‌ها اقدام به کتلت کردن بقیه کنید! 

چطور ربات خودم را بنویسم؟

اینجا یک آموزش به زبان انگلیسی در مورد ساخت اولین روبات‌تان وجود دارد. علاوه بر این، می‌توانید کد منبع روبات‌های نمونه را بخوانید.

وزن ربات‌ها

مشابه ورزش کشتی، در روبوکد نیز ربات‌ها بر اساس تعداد بایت کد کامپایل شده دسته‌بندی می‌شوند. برای مثال رباتی با تعداد بایت بیشتر از ۱۵۰۰، یک مگابات محسوب می‌شود. هم‌چنین یک ربات با حجم کم‌تر از ۲۵۰ بایت یک نانوبات است.

مسابقه‌های تیمی

این امکان وجود دارد که ربات‌ها با هم تیم باشند. به عنوان مثال دو تیم دونفره می‌توانند با هم به مبارزه بپردازند. به علاوه این امکان وجود دارد که تیمی به بزرگی ۵ سرباز با یک رهبر یا فرمانده وجود داشته باشد. در این سبک رهبر وظیفه پیدا کردن دشمنان و دادن دستور شلیک به سرباز‌ها را دارد.

ربات‌های بیش‌تر

در روبو-ویکی می‌توانید در مورد روبات‌های مختلف بخوانید و برای امتحان کردنشان با روبات خودتان آن‌ها را بارگیری کنید.

آیندهٔ این پروژه

خوش‌بختانه توسعه‌دهنده‌های روبوکد در حال پیاده‌سازی ایدهٔ دیگه‌ای هستند که روبات‌ها می‌توانند با هر زبانی نوشته شوند. و با وب‌سوکت با یک کارساز (server) در ارتباط هستند. مخزن پروژه اینجا روی گیت‌هاب است.

اشتراک‌گذاری